1 Yorum

Mykonos Hakkında Bilgiler ve Gezilecek Yerler

Yunanistan dendiğinde aklınıza gelen ilk şeylerden biri harika kumsalları, plajları, denizi ve gece hayatı ile adalarıdır. Meşhur Kiklad Adaları göz kamaştırıcı beyaz badanalı köyleri, altın kumsalları ve berrak masmavi sularının güzelliği ve büyüsü hakkında düşünmeniz için sadece bir başlangıçtır.  Santori, Mykonos, Siroz, Andıra, Koyunluca, Değirmenlik, İstendil, Yamurgi, Bara adalarını tümü Kiklad takım adaları olarak geçer.

Mykonos Ege’nin neredeyse ortasında bulunur ve Yunanistan’ın en gözde olan adalarından biridir.  Coğrafi olarak baktığımızda Kiklad Adalarının kuzey tarafında yer alır.  Özellikle gece hayatına meraklı genç nüfus Ibiza ,Malta gibi Mykonos adasında tatili bu sebepten dolayı tercih eder. Elbette eğlenceyi seven her yaş grubuna hitap ediyor. Özellikle yaz aylarında birçok yat ve seyahat gemileri Mykonos adasına yanaşıyor. Mykonos dünyanın her yerinden ziyaretçileri cezbeden en güzel adalarından biridir. Kumlu plajları, neredeyse 300 gün güneş ışığı, beyaz badanalı binaları, kristal mavisi denizi ile ünlüdür.

Mykonos Adasına gittiğinizde gezmek isteyeceğiniz birkaç yer hakkında sizi bilgilendirmek isteriz.

1.Küçük Venedik

 

Yunanistan’ın Mykonos kentinde ziyaret edilebilecek en iyi yerlerden biri Küçük Venedik’tir. 16. yüzyılda denizciler tarafından inşa edilen alan adeta küçük bir köy gibidir.  Büyüleyici evler, kafeler ve deniz kenarında yer alan zarif restoranları içinizdeki şairi, ressamı ya da yazarı ortaya çıkarabilecek muhteşemliktedir.

2.Kato Mili

Mykonos ‘ta gezilecek en iyi yerlerden bir diğeri Kato Mili veya Yunancadaki ismi ile “yel değirmenleri” olarak anılır.  16. yüzyılda Venedikliler tarafından inşa edilen, tahta ve saman kaplı Chora kasabasından tepeden denize bakan 16 tarihi yel değirmenini ziyaret etmeden dönmeyin. Venediklilerin rüzgârın gücünden nasıl yararlandığını öğrenmek için yel değirmenlerini ziyaret etmek ve panoramik şehir ve deniz manzarasının tadını çıkarmak için ideal yerlerden biridir. Bu deneyimi kesinlikle yaşamanızı öneririz.

3.Delos Adası

Apollo’nun doğum yeri olan Delos adasına ve Yunan efsanelerini yaşamanızı sağlayacak Artemis’e kısa bir yolculuk yapın. Edebiyat ve mimariyle ilgileniyorsanız, burası Mykonos’ta görülecek en iyi yerlerden biri. Mykonos’tan geçen feribotlarla Delos adasına ulaşabilirsiniz. Şimdi kuru bir göl olan Kutsal Liman’ı, Aslanların Terası, Cleopatra’nın Evi ve Dionysius’un Evi ( ikinci yüzyılda inşa edilmiş lüks bir evdir) Ziyarete açıktır.

4.Platis Gialos Plajı

Chora şehrinden taksi ile kısa sürede bu plaja ulaşabilirsiniz.  Aile dostu bir plajdır. Çok sayıda otel ve restoranla çevrili plaja ulaşım taksi teknelerle oldukça kolaydır.  Restoranlarda özellikle Yunan ve İtalyan yemeklerini tadabilirsiniz.

5.Panagia Paraportiani

Mykonos’ta gezilecek en iyi yerlerden biri olarak kabul edilir. Mykonos’taki tarihi dini yerlerden biri olan Panagia Paraportiani, Chora’nın Kastro mahallesinin girişindeki parıldayan sahil şeridinde yer almaktadır. Bu sahil kilisesinin badanalı duvarları, binanın sıra dışı inşası nedeniyle benzersiz bir mimari oluştururken, 14. yüzyılda birbiri üzerine inşa edilmiş beş küçük kilise görülebilir. Asimetrik şekil ve nadir görülen mimari stillerin deniz manzarası ile bir araya gelmesi, bu dini sitenin dünyadaki en çok fotoğraflanan yerlerden biri yapıyor ve kesinlikle Yunanistan’ın Mykonos kentinde ziyaret edilebilecek en gözde yerlerden biri olmasını sağlıyor.

6.Ano Mera

Evet, kum, deniz ve güneş seviyor olabilirsiniz ancak Ano Mera için bir istisna yapmalısınız.   16. yüzyıl civarında, Panagia Tourliani adlı Ano Mera köyünde bir manastır inşa edildi. Heykelli çan kenti ve mermer çeşmesi ile restore edilmiş bu manastır, gözde bir turistik mekândır. Manastırın içinde anıları görüntülemek ve geri getirmek için bir Bizans kalıntıları koleksiyonu vardır, etrafındaki dükkânlardan birkaç hediyelik eşya satın alabilirsiniz.

7.Elia Plajı

En uzun plaj olan Elia Plajı, Mykonos’ta ziyaret edilebilecek en iyi yerlerden biridir. Mykonos kentinden otobüs servisi ve Platis Gialos’tan tekne servisi ile erişilebilen bu plaj diğerlerine göre daha az kalabalıktır. Bu rahat plajda sevdiklerinizle kaliteli zaman geçirebilir, berrak mavi denizi seyrederek veya farklı su sporlarıyla uğraşarak vakit geçirebilirsiniz.. Ayrıca kıyı boyunca farklı restoranlar, barlar ve lüks oteller de mevcut.

8.Paradise Plajı

Dünya çapında popüler olan Paradise Beach, Mykonos’un en sevilen plajlarından biridir ve aynı zamanda Mykonos’ta ziyaret etmek için önemli sebeplerden biridir. Yunanistan’ın bu plajı adanın en büyük gece kulübüne ev sahipliği yapmaktadır. Kesintisiz plaj partileriyle tanınan, gün boyunca güneşin öptüğü kumsalın tadını çıkarın.

9.Rarity Galerisi

Mikonos’ta plajlardan başka görülecek yerler hakkında bilgi sahibi olmak ve farklı şeyler yapmak mı istiyorsunuz?  Çağdaş resim galerisi ilginizi çekerse;  dünyaca ünlü galeriyi ziyaret edin. Fotoğrafçılık ve diğer her türlü görsel sanat, burada her yıl düzenlenen ve düzenlenen beş kişisel sergiden birine katılabileceği bir alan bulmuştur.

Galeri açılış ve kapanış saatleri; 10: 00-12: 00

Adres: 20 – 22 Kalogera, Mykonos 84600, Yunanistan, Mykonos

10.Matoyianni Caddesi

Alışveriş olmadan hiçbir tatil bitmez, alışveriş için ünlü Matoyianni Caddesini ziyaret ettiğinizde Mykonos seyahatinizin tamamlamış olacaksız.   Tasarımcı mağazaları veya butikleri ile seçiminizi çok çeşitli aksesuarlardan, kıyafetlerden, el yapımı takılardan, el yapımı sandaletlerden satın alabilirsiniz. Tüm bu mağazalar gece geç saatlere kadar açık kalıyor ve şüphesiz Mykonos’ta ziyaret edilebilecek en iyi yerlerden biridir.

Yunanistan’da tatillin büyülü bir yanı vardır sizi eski çağlara götürür, bugüne getirir, lezzet ve zevkle buluşturur ve yaşadığınızı hissettirir.

Yorum yapılmamış

Atina’da Mutlaka Görmeniz Gereken 10 Yer

Yunanistan’a bir yolculuk planlıyorsanız tüm ülkede görülmesi gereken tarihi zenginlikler ve harika plajlar var.  Ancak birkaç gününüz varsa mutlaka eski medeniyetlerde dünyanın merkezi olarak anılan Atina’yı ziyaret edin.

Yunanistan’ın en büyüleyici ve gizemli şehri olan Atina, geçmişte edebiyat, sanat ve felsefenin merkezi idi.  Sokrates ve Platon’un anavatanıdır.  Atina’nın tarihi, kentin inşasını tanrıça Athena’ya bağlayan bir efsane ile başlar. Yunan mitolojisinde Tanrıça Athena’yı temsil eder: bilgelik, medeniyet, strateji, sanat, beceri, adalet… Athena dünyayı barışçı bir hale getirmek için çaba gösteren bir tanrıçadır. Atina’nın tepesinde yer alan tapınak gerçekten sizi dünyanın merkezinde hissettirebilir.

Ancak Atina sadece tarih değil, efsanelerin yanı sıra  modernite, renkli kıyafetleri, tavernaları, gece kulüpleri ve açık hava tiyatroları ile sokak satıcıları ile gizemli bir şehirdir.

2004 Olimpiyatları ile daha da güzelleştirilen Atina sizi karşılamaya ve sizi tarihin içindeki büyülü caddelerinde maceraya bekliyor.

Atina’da kesinlikle kaçırmamanız gereken 10 şeyi görmeye hazır mısınız?

1. Atina Akropolis Müzesi

Atina’daki dikkatinizi hak eden ilk yer kesinlikle tüm şehre kayalık bir tepeden bakan Akropolis’tir. Güzel anıtlarıyla Akropol, evrensel medeniyet sembolü ve klasik ruhtur ve sizi hemen çekicilik ve gizem dolu bir atmosferde tutacaktır.

2. Atina Agorası

Agora’nın bir zamanlar Atinalılar için neyi temsil ettiğini anlamaya çalışmak için, sadece gözlerinizi kapatmanız ve hayal gücünüzden uzaklaşmanıza izin vermek zorundasınız: pazarın şaşkın seslerini ve filozofların isteklerini duymak zor olmayacak. Bu harabelerin arasında, Atina’nın ticari, siyasi ve idari kalbi attı. Birçok insan burada önemli siyasi kararlar almak ve iş yapmak için toplandı. Sadece agorada, 399’da. C. büyük filozof Sokrates gençliğe karşı yolsuzlukla suçlandığından ölüme mahkûm edildi. Bu nedenle burada sadece Sokrates’in davranışının anlam verdiği tarihi bir haksızlık yaşandı: Kendisini kurtarabilecek bir yol önerilmiş olmasına rağmen, filozof ancak cümlesine yasalara saygı göstermenin önemini göstererek hizmet etmek istedi.

3. Atina Ulusal Arkeoloji Müzesi

Atina Ulusal Arkeoloji Müzesi, koleksiyonlarının genişliği ve zenginliği açısından dünyanın en önemli 10 müzesi arasındadır. Yunanistan, bu büyüleyici ülkenin kökenini izleyen ve buralardan geçen tüm kültürlerin yolunu izleyen bu müzeyle gurur duyuyor. Atina Ulusal Arkeoloji Müzesi’ndeki tüm patrimanlar üç bölüme ayrılmıştır: zemin katında, heykellerin bölümü ve tarihin başında, Yunanistan tarihinin başlangıcının izlendiği tarihte, ikinci katta ise görkemli seramik koleksiyonudur.

4. Monastiraki

Monastiraki pazarı, tüm güzel antikaları, müzik aletleri, ayakkabıları, kullanılmış kıyafetleri, cep telefonları, aletleri, CD’leri, videoları ve hatta havyarı ile renk ve canlılık patlamasıdır. Kısacası Monastiraki’nin dar sokakları arasındaki her şey, aynı zamanda güzel kiliselerin ve keşfedilecek güzel anıtların hazine sandığı. Sokak sanatçıları, açık hava barları ve kafeleri ve sizinle pazarlık etmeye hazır satıcıları ile bu semtte yaşamın akışını takip edin.

5. Syntagma Meydanı

Syntagma Meydanı, buradan geçen harika tarihi olaylar düşünüldüğünde kentin kalbinin attığı yerdir. Parlemento binasının yer aldığı meydanda klasik yunan kıyafetler giymiş askerlerin nöbet değişim saatlerine denk gelebilirsiniz.

Yunanistan’daki siyasi ve sosyal gerilimlerin hayat bulduğu meydandır. Bugün bile bu meydanda dolaşırken bazı protestolara rastlamak mümkündür.

6. Plaka

Atina’nın yaşlı kadını: yaklaşık 7.000 yıl boyunca yaşayan ve kazılardan etkilenmeyen bir bölge.  Görünümünden dolayı Plaka, karakteristik mağazaları, Bizans sarayları ve kiliseleri, küçük caddelerin gizlediği anıtlar ve çok sayıda hediyelik eşya mağazası ve özel eşyaları ile kentin en turistik bölgelerinden biridir.  Atina’yı hissetmek istiyorsanız Plaka’nın sokakları yürümenizi önereceğimiz en uygun yerdir.

7. Ünlü Bit Pazarı

Plaka sınırında yer alan dünyaca ünlü bit  pazarında çok çeşitli mallara ulaşabilirsiniz. Sokak satıcılarının renkli tezgâhları eğlenceli bir alışveriş  yapmanıza yardımcı olabilir.  Bu bölgede ayrıca, iki önemli katedral bulunur. Mikri Metropoli ve Megali Metropoli  ve ayrıca Osmanlı döneminden kalan Tzistarakis camisi ziyaret edilebilir.

Ayrıca alışveriş noktaları hakkında size birkaç tüyo daha verelim. Atina’da alışveriş yapmak muhtemelen turistler için ana cazibe merkezlerinden biri değildir, ancak bu şehir her yere dağılmış ve sadece merkeze yoğunlaşmamış mağazalar, dükkânlar ve pazarlarla doludur. Zarif elbiseleri seviyorsanız, Glifada, Kifissià ve Kolonaki semtlerine gitmeniz gerekecek, burada çok sayıda lüks butik bulabilirsiniz, daha uygun fiyatlı alışveriş yapmayı tercih ediyorsanız, Pire sokakları ve semtleri arasındaki Platia alışveriş merkezlerine gidebilirsiniz. Maroussi, Kalithea ve Nea Ionia, rengarenk etnik kıyafetler arasında dolaşmak isteyen ve ucuz alışveriş isteyenler için Omonoia ve Odos Eolou idealdir.

8. Lycabettius Tepesi

Atina’yı ziyaret ettiğinizde bedava panoramik şehir turu için ziyaret etmeniz gereken noktalardan biridir. Yürüyerek ya da Finiküler ile kolayca ulaşabileceğiniz bir noktadadır. Akropolis, Lycabettius gibi  Aeropago, Filoppapo, Pnice, Muse, Nymphs tepeleri de Atina’ya kuşbakışı bir göz atmanın zevkini yaşatır.

Lycabettius bu kadar meşhur olmasının özelliği  şehrin en yüksek noktası olmasıdır.Tüm şehir 360 derece
izlenebilir.

9.Kolonaki

Kolonaki, Syntagma meydanına çok da uzak olmayan zarif bir yerleşim bölgesidir. Tepesinde Saint George’a adanmış bir şapel, bir tiyatro ve bir restoran vardır. Kolonaki, Atina’da marka alışverişi yapmak isteyenler,ünlü restorant,kafe ve barlarda vakit geçirmek isteyenler için de idealdir.

10.Atina’da Plajlar

Atina’da denizin de tadını çıkarmanız mümkündür.  Aracınız ile ulaşabileceğiniz yaklaşık 70 kilometre sahil şeridine sahiptir. Eski Atina limanına yakın Paleo Faliro yerli halk tarafından en çok tercih edilen plajlardan biridir.  Vouliagmeni, Glyfada, Alimos plajları da alternatif olarak tercih edilebilir.

Ve kesinlikle gidilmesi gereken iki plaj Varkiza ve Sounio beyaz kumsalları ve zümrüt rengi denizi ile sizleri  bekliyor.

Atina merkezden uzaklaştıkça elbette atmosfer farklılaşıyor.  Ancak her şekilde Atina’nın tarihi dokusu; belki topluma yerleşen alışkanlıklardan belki de mekanlara sinen enerjiden Yunan topraklarında olduğunuzu hissettiriyor.

Yorum yapılmamış

Yunanistan’da Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Yer

Başkenti Atina olan Yunanistan, görkemli anıtları, arkeoloji müzeleri, beyaz badanalı, mavi pencereli evleri, adaları, plajları ile insanın hayatında bir kez de olsa ziyaret etmek istediği şehirlerdendir. Filozofların çıkış noktası olan bir medeniyetten bahsediyoruz.

Herkesin tatil anlayışı farklıdır.  Sizi temin ederiz ki; Yunanistan hem müze severler hemde deniz,kum, güneş üçlüsünü  tercih edenler yada sadece eğlence hayatının meraklısı olan kişiler için idealdir. Hepsini  bu ülkede bir arada bulmanız mümkündür.

Yunanistan’ın antik uygarlığı hatırlatan tarih ile iç içe geçmiş adaları, Minoan uygarlığının beşiği olan büyük Girit adasının yanı sıra İyon adaları, Kiklad adaları ve Oniki adalar arasında gidilecek onlarca yerden birini seçebilir  yada zamanınız varsa tümünü keşfe vakit ayırabilirsiniz.

Yunanistan gibi eski zengin Yunan medeniyetinin beşiği olan bir ülke için gezilecek 10 yer belirlerken oldukça zorlandık. Olympus Dağı’nın büyüsü, “tanrıların evi”, müstahkem Mistra şehri ve Samos adasının arkeolojik alanları, Pisagor ve Heraion ve daha nicelerini düşündüğünüzde kısa bir tatil zamanı yeterli olmayacaktır. Siz şimdilik aşağıdaki 10 yer ile başlayın.  Gelecek yıl tatilde tekrar 10 farklı alan ziyareti için şimdiden rezervasyonunuzu yapın.

1.Atina Akropolis Müzesi

1987’den beri UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Akropolis, dünyada kente hükmeden Parthenon Yunanistan’ın sembolüdür. Kutsal bir tepenin üzerine inşa edilmiş ve tanrıça Athena’ya adanmış Akropolis’te ayrıca MÖ 5. yy’a kadar uzanan Athena Tapınağı, Erechtheion ve Propylaea da bulunmaktadır. Arkeolojik siteye ek olarak, zamanla korunan en değerli heykellerden bazılarına hayran kalabileceğiniz Akropolis Müzesi’ni ziyaret etmeye değer.

2.Girit Knossos Sarayı

Yunan adalarının en önemli ve muhteşem arkeolojik alanları arasındadır. Minoan medeniyetinin merkezi Knossos Sarayı, canavar Minotaur’un yaşadığı labirent ile tanımlanır ve Theseus ile Arianna, Daedalus ve Icarus’un mitolojik sömürülerinin yeridir. Müzeye aktarılan orijinallerin sadık kopyaları olan renkli freskler, binanın ve rafine Girit medeniyetinin eski görünümü hakkında fikir veriyor.

3.Athos Dağı Manastırları

 

1988’den beri UNESCO Dünya Mirası olan Athos Dağı’nın doğu yarımadası, 20 manastıra ve yaklaşık 1500 Ortodoks rahipine ev sahipliği yapıyor. Bölgenin farklı stratejik noktalarında bulunan ve farklı mimari tarzlara göre inşa edilen manastırların büyüsüne, eski freskler, el yazmaları ve simgeler dahil olmak üzere korunan tarihi ve sanatsal mirasın değeri eklenmiştir. Ne yazık ki kadınlar ve çocuklar için Athos Dağı ziyareti yasaktır.

4.Samiriye Gorges

Girit’teki Venedik şehri Hanya’ya kısa bir mesafede bulunan heyecan verici bir yolculuk, Samiriye Boğazı 18 kilometre boyunca inanılmaz doğal güzellikler sunar. Rüzgârın tısladığı, ormanları, çam ormanlarının, akarsuların yoğunlaştığı etkileyici kayalık duvarlar, Sidheresportes – Iron Gates’de doruğa çıkan yoğun bir manzara çiziyor.

5.Olympia Arkeolojik Sit Alanı

MÖ 776’dan itibaren düzenlenen Olimpiyat Oyunları’nın yapıldığı yerdi. Mora’da, Atina’dan 4, Patras’tan 2 saat uzaklıkta bulunan Olympia şehri, MÖ 10. yüzyıldan kalmadır. Kendisine Valle degli Dei’nin sıfatını kazandıran dini önemine dair kanıt olarak, tarihi ve mimari öneme sahip kalıntıları hala devam etmektedir: Tapınaklar, anıtlar ve tiyatrolar arasında, Olympia, Yunanistan’da kültürel miras ilan edilmiştir.

6.Elafonissi ve Balos Plajları

Girit’in batısında, Yunanistan’ın en büyük adasında, geziye değer iki büyülü yer var. Nefes kesici manzaralarla doğal cennetler, çekiciliğini pembe kum dilleriyle tropik gölgeli sular arasındaki olağanüstü renk oyununa borçludurlar.

7.Meteora

Kuzeybatı Tesalya’daki Kalambaka’da bulunan Meteora, doğanın ve insanın yarattığı en görkemli gösterilerden biri ortaya çıkıyor: kumtaşı kayalıklarında, gerçek kaya kulelerinin ortaya çıkmasıyla, bölgede Ortodoks manastırları ortaya çıkıyor. Athos Dağı’ndan sonra ikinci hac yeri. Geçmişteki 24 manastırdan sadece altı tanesi kurtarıldı. Meteora da elbette Unesco Mirasıdır.

8.Rodos’un tarihi merkezi

Rodos’un eski şehri, halkların ve kültürlerin bir mozaiğidir. Yukarı Şehir, tarihi Saint John Düzen Şövalyeleri ile bağlantılı olan, günümüzdeki en güzel ortaçağ komplekslerinden biridir. Büyük Üstatlar Sarayı ve Büyük Hastaneye hayran olmak. Bir zamanlar Yunanlılar, Türkler ve Yahudilerin yaşadığı Chora sokaklarının labirenti, 16. Yüzyıl Süleyman Camii de dahil olmak üzere Gotik binaların, Türk hamamlarının, Bizans kiliselerinin, camilerin büyüleyici bir karışımını sunar.

9.Delphi Arkeolojik Sitesi

Ülkenin ortasında, bir zamanlar tanrı Apollon’a ibadet yeri olan antik Delphi’nin dünyanın merkezi olduğu söylenir .Parnassus Dağı’nın eteklerinde bulunan Delphi, bugün, M.Ö. 5. yüzyıldan kalma, Pyracian oyunlarının sahnesi ve Roma döneminden kalma bir tiyatro ve tapınaktan oluşan bir arkeolojik sit alanıdır. Delfi, 1987’den beri UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde. Delphi ayrıca ünlü kayak merkezi Arachova’ya da sadece 5 km uzaklıktadır.

10.Santorini’de Oia

Yunan adalarının bir simgesi. Yamaçta tünemiş beyaz evler, parlayan mavi kubbeler, yel değirmenleri, denize bakan merdivenler gerçek olmayacak kadar güzel bir manzara oluşturuyor. Körfezde ve adanın doğmasına neden olan volkanın kraterine ki Kaldera olarak adlandırılır, yukarıdan bakan manzarayı görün.

Tüm önerilerimizi dikkate alıp turu tamamladı iseniz; ve hala zamanınız varsa Mycenae ve Tiryns’ın arkeolojik sitesi ziyaret etmeniz için önemli yerlerden biridir.

Başkentin 90 km güneybatısında, Argo ovasında, 1999’dan beri UNESCO Dünya Mirası olan Mycenae ve Tiryns’in arkeolojik alanlarını bulacaksınız. M.Ö. ikinci binyıldan itibaren: Porta dei Leoni, kraliyet sarayı, Agammennone ve diğer kralların mezarı, Tiryns şehrinin kalıntıları. Mycenae’da bulunan hazinenin bir kısmı bugün Atina Ulusal Arkeoloji Müzesi’nde.Yine bu bolgede yer alan dünyanın en ünlü antık tiyatrosu Epidavros’u da gormek gerekir.

Ziyarette ayrıca Saronik Körfezi’nin muhteşem manzarasının yanı sıra yakındaki Argos’u ve daha uzaktaki Corinth kanalını ziyaret etme imkanı sunulmaktadır.

Yorum yapılmamış

Saklı Cennet Halkidiki Hakkında Bilgiler

Yunanistan’da Halkidiki’ye benzeyen plajlara sahip başka bir yer olmadığı söyleniyor.  Bölge sadece güzel plajlar ve berrak denizler sunmaz ayrıca Yunanistan’ın kuzey doğusunda, Makedonya bölgesinde bulunan Halkidiki, arkeolojik alanları, Athos Dağı manastırları, küçük geleneksel balıkçı köyleri ve yemyeşil bitki örtüsü sayesinde antik tarih, kültür ve el değmemiş doğanın mükemmel bir karışımıdır.

Selanik şehrine arabayla sadece 1 saat uzaklıkta bulunan Halkidiki bölgesi, bir Yunan tatilinden ve daha fazlasından isteyebileceğiniz her şeyi sunuyor!

Kassandra ile Athos Dağı arasındaki merkezi Halkidiki yarımadası, Sithonia, Yunancada Σιθωνία, Ege Denizi’ne uzanan ve büyüleyici körfezler, güzel plajlar ve göz alıcı köylerle çevrili harika bir toprak parçasıdır. Kristal koylarıyla bu dağlık manzara, romantik kaçamaklar, aile tatilleri ve biraz huzur arayanlar için idealdir. Sithonia yarımadasının gizli cenneti Yunanistan’daki en iyi plajlardan bazılarını ince beyaz kumsallar oluşturur ve küçük ve tanıdık oteller, kiralık daireler veya modern tatil yerlerinde mükemmel otel hizmetleri sunar.

Ayrıca bu yarımada da yerel gastronomi, dini gelenekler, insanların nezaket ve misafirperverliği, çok çeşitli aktiviteler, çamlardan gelen temiz hava ve rahatlatıcı aroması ile algılarınız ve beş duyunuz farklı işleyecektir.

Halkidiki yarımadası dünya doğasının dengesini koruduğumuzda oraya çıkan cennet görüntüsü gibidir.  Zümrüt yeşili kumsallara sahip koylar, heybetli dağlar ve eşsiz bir kültürel miras anıtı olan Athos Dağı’ndaki bin yıllık manastır topluluğunun yanı sıra çok farklı mekânlar keşfedeceğiniz ve doğa sporlarını bol yapabileceğiniz bir yerdir.

Yerel halkın söylediğine göre Büyük İskender bu topraklarda doğmuştur. Ve gücünü ve zekâsını buradaki gastromoni geleneğinden almıştır.  Belki efsane ancak Halkidiki ziyaretinizde efsaneler gerçekmiş algısına kapılabilirsiniz.

Halkidiki ve Festivaller

Popüler bir turizm merkezi olmasının yanı sıra Halkidiki, aynı zamanda tarımsal üretim ve gıda işleme endüstrisine sahiptir.

Halen, 550 kilometreye kadar uzanan şeridi ile etkileyici Holomontas ve Athon dağları olan 3 yarımada morfolojisi sayesinde, zeytinyağı ve sofralık zeytin, bal gibi mükemmel kalitede çeşitli tarım ürünleri üreten verimli bir alandır. Şaraplar ve alkollü içecekler (“tsipouro”), meyve ve sebzeler, süt ürünleri, balık ve et, reçeller ve marmelatlar tümünü inanılmaz lezzetli bulacaksınız.

Halkidiki’deki hemen her köy zenginlikleriyle zenginliklerini kutlar: bal için Nikiti’de, sardelye için Nea Moudania’da, zeytinyağı için Metaggitsi’de, mantarlar için Taksiarchis’te, ton balığı için Porto Koufo’da, midye için Olympiada’da, Raki (tsipouro)için Vrastama.  Halk bu kutlamalar ile Tanrı’ya kendilerini adamış Azizleri onurlandırır.

Halkidiki’nin ikinci yarımadası Sithonia, çamlarla kaplı ince bir kum şeridinin çarpıcı masmavi sularıyla buluştuğu Kavourotripes gibi harika plajlarıyla ünlüdür. Belediyenin idari merkezi olan Nikiti kasabasına 39km mesafede bulunan sahil bölgenin en popüler plajlarından biridir ve yaz aylarında oldukça meşgul olabilir. Ancak yüksek sezonda bile görülmeye değer. Eğer bu şenlik dönemine denk gelirseniz ziyafetler sırasında yerel halk, misafirlerine yöresel lezzetler ve şaraptan ikram eder.

Halkidiki ve Coğrafi Yapısı

Halkidiki’nin daha seyrek nüfuslu olması Yunan dağ köylerinin çoğunu saran melankoli izini yok eder. Kaldırım taşı döşeli sokakları, Makedon mimarisine özgü cumbalı pencereleri, ahşap balkonları ve renkli duvarları olan evleri ile köy ziyareti, Halkidiki’nin tarihinde daha önceki bir döneme geri dönme hissini verir.

Kalın kestane ağaçları, meşe ve çam ormanları, Halkidiki’nin merkezinde, tepesi 1.165m yüksekliğe kadar yükselen Holomondas Dağı’nın yamaçlarını örter. Başka yerlerde köknar ağaçları, tatil mevsiminde Noel ağacı olarak satılmak üzere yetiştirilir. Dağ, muhteşem yürüyüşler doğal bir ortamda bisiklet sürmek için idealdir.

Yorum yapılmamış

Yunanistan’da Yatırım Yapma Avantajları

Ekonomik durumunuz iyiyse ve yurtdışında yatırım yapmayı düşünüyorsanız, yunanistan’da yatırım yapmak için doğru zamandır. Yunanistan Hükümeti, ekonomik nedenlerden dolayı, Golden Visa seçeneğiyle yabancılara mülk satışını serbest bırakıyor. 250 bin euro ve üzeri mülk veya arazi aldığınızda hem yatırım yapmış oluyorsunuz hem de Yunanistan’da oturum izni kazanıyorsunuz.

 

Ekonomik kriz nedeniyle Yunanistan’da emlak piyasasında büyük bir düşüş yaşanıyor. Değerinin altında gayrimenkul veya arazi aldığınızda karlı bir yatırım yapmış oluyorsunuz. Ayrıca Yunanistan, bir turizm ülkesi olduğu için, ileri vadede yatırımlarınız daha çok değer kazanacaktır.

 Golden Visadan Bütün Aile Yararlanın

250 bin euro ve üzeri yatırım yaptığınızda 5 yıllık bir oturum izni alıyorsunuz. Yatırımınızı elinizde tuttuğunuz sürece her 5 yılda bir yenileniyor. Yunanistan’a vizesiz seyahat edebilir, oraya yerleşebilir hatta oradan Avrupa’ya serbest geçiş yapabilirsiniz.

Yunanistan Avrupa Birliği üyesi ve Schengen Bölgesinde olduğu için 26 Avrupa ülkesine vizesiz seyahat yapma avantajına sahipsiniz. Bu avantajlardan eşiniz , 21 yaşlarına kadar bütün çocuklarınız ve anne babanız da yararlanıyor.

 Yatırımınızdan Kira Geliri Kazanın

Aldığınız gayrimenkulü hemen kiraya verebilirsiniz. Ülke, her yıl milyonlarca turisti ağırladığı için oteller yetersiz kalıyor. Turistik bölgelere yakın yerde alacağınız gayrimenkulleri, turistlere kiraya vererek, iyi gelir sağlayabilirsiniz. Airbnb üzerinden gündelik veya haftalık kiralama şansınız da bulunuyor.Uzun süreli kiralama da daha pratik bir gelir kaynağı alternatifi.

 Çocuklarınız Yunanistan’da Okusunlar

Okul çağındaki çocuklarınızı bu ülkede okutabilirsiniz. İsterseniz devlet okullarına isterseniz özel yabancı okullara gönderebilirsiniz. Bu özel okullar Amerikan, İngiliz, Fransız ve Alman eğitim sistemin uyguluyorlar. Size uygun bir okula göndererek, sosyal aktivitelerden yararlanmasını sağlayabilirsiniz.

En büyük avantajı üniversite çağındaki çocuğunuzda yaşıyorsunuz. Yunanistan’da üniversitelere giriş sınavsız olduğu için yeterliliği uyan bölüme yazdırabiliyorsunuz.

Bu ülkedeki üniversitelerde okumayı Avrupa’ya açılan bir kapı olarak görebilirsiniz. Üniversiteyi burada bitirdiğiniz için belirli bir süre çalışma izniniz bulunuyor.

Yatırım için Yunanistan’da İkamet Etmeniz Gerekmiyor

Yunanlı yetkililerin yabancı yatırımcılara sağladıkları en büyük kolaylık da ülkede belirli bir süre ikamet zorunluluğu getirmemeleridir. Başka ülkelerde gayrimenkul aldığınızda yılda en az 7 gün kalma zorunluluğunuz bulunuyor. Yunanistan, bu konuda sizleri serbest bırakıyor. Belirli günler kalma şartı olmadan oturum izninizi alabiliyorsunuz. Böylece istediğiniz tarihlerde bu ülkeye giriş yapma avantajınız bulunuyor.

Yunanistan’da Yabancılık Çekmezsiniz

Yunanistan Avrupa’nın en güvenilir ülkelerindendir. Bu nedenle can güvenliği problemi yaşamazsınız ve huzurlu hissedersiniz. Ülke olarak, rahatlarına ve konforlarına düşkün oldukları için, bu ülkede tatil havasında günler geçirebilirsiniz. Akdeniz insanı oldukları için cana yakın ve neşelidirler.

Sınır Komşumuz Yunanistan

Yunanistan’la sınır komşusu olduğumuz için uçakla 1 saat gibi kısa bir sürede gidebiliyorsunuz. Gezerek gitmek isterseniz arabayla da gidebilirsiniz. İstanbul ve İzmir ‘den direk kalkan uçaklarla kısa bir seyahat yapıyorsunuz.

Yatırımınızı Nasıl Yapacaksınız?

Yabancı diliniz çok iyi değilse ve Yunanistan emlak piyasasına yabancıysanız profesyonel yardım almanızı öneririz. Yunanistan Emlak yatırım konusunda size uzman desteği sağlıyor.

Tapu, devir teslim , oturma izni ve kiralama işlemlerini de profesyonel ellere bıraktığınızda dolandırılma ve yanlış yatırım yapma riskinden de uzak durmuş olursunuz.

Yatırım Yaparken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Tapu devri yapılmadan asla ödeme yapmayınız. Türkiye’de nasıl tapu işlemleri yapıyorsanız, aynı mantıkla orada da yürütebilirsiniz.

Yabancıların, yatırım için ülkeye girmeleri, emlak piyasanın canlanmasına ve fiyatların artmasına yol açtı. Bu nedenle değerinin çok üstünde fiyat isteyenler olabiliyor. Bunlara çok iyi dikkat etmelisiniz.

 

Yorum yapılmamış

Nasıl Yunanistan Vatandaşı Olunur? 

İnsanlar farklı nedenler ile başka ülkenin vatandaşı olmak isteyebilir. Ancak başka ülkenin vatandaşı olmak gözüktüğü kadar kolay değildir. Bazı prosedürleri yerine getirmek gerekir. Yunanistan vatandaşı olmak için aşağıdaki prosedürleri yerine getirmelisiniz;

  • Yunanistan’da doğmak: Ebeveynlerden yalnızca bir tanesi Yunan ise doğan çocuk Yunan vatandaşlığını alabilir.
  • Anne baba Yunan olmayıp Yunanistan’da doğan çocuklar: Eğer doğacak çocuğun anne babası yasal olarak 5 yıl boyunca Yunanistan’da ikamet ettiyse doğan çocuk direkt olarak Yunan vatandaşı sayılır.
  • Yunanistan’da okumak: 18 yaşına kadar en az 6 yıl Yunanistan’da eğitim aldıysanız 18 yaşına geldiğinizde Yunan vatandaşlığına başvuruda bulunabilirsiniz.
  • Anne veya babanın Yunan vatandaşı olması: Eğer Yunanistan’da doğmadıysanız ancak anne veya babanın Yunanistan kökenli ise siz de Yunan vatandaşlığına başvuruda bulunabilirsiniz. Yalnız bu işlemin tamamlanması biraz uzun vakit almaktadır.
  • Gayri-resmi çocuklar: Evlilik gerçekleşmeden Yunanistan’da doğan çocuklar Yunan vatandaşı olarak sayılır.
    • Evlat edinme: Eğer Yunan bir aile 18 yaşından küçük bir çocuğu evlat edinirse o çocuk Yunan vatandaşı olarak sayılır.
  • Yunan vatandaşlığına başvuru: Yukarıda belirtilmiş seçeneklerden hiçbirine sahip olmayan bireylerin bu başlık çok dikkatini çekmektedir. Yunan vatandaşlığına başvuru yaptığınız zaman Yunan vatandaşı ile evliyseniz bu aşamada bir adım öndesiniz demektir. Yunan vatandaşı ile evli olmak sizi direkt olarak Yunan vatandaşı yapmaz ancak işlemleri hızlandırmanıza yardımcı olur.
  • Yunan vatandaşlığına başvuruda bulunmak için 700 euro başvuru ödenmesinde bulunmak zorundasınız. Ayrıca eskiden 12 yıl olan Yunanistan’da konaklama süresi 7 yıla düşmüştür.
  • Tüm bu prosedürleri bir tarafa bırakacak olursak en önemli süreç Yunanca konuşmayı çok iyi derecede bilmek , Yunan tarihi ve kültürünü çok iyi bilmek gerekmektedir. Zira başvuru olumlu ilerlerse, başvuru sahibi , yetkili heyet önünde bu bilgileri test edecek bir sınava tabi tutulmaktadır. Yine de başvurunun olumlu sonuçlanması garanti değildir .

Yukarıda belirtilmiş seçenekler dışında Yunanistan vatandaşı olmanız için bir engel görünmüyor. Bazı ülkeler çift vatandaşlığa karşı çıkmaktadır ancak Yunanistan’da böyle bir sorun yoktur. Yani hem Türk vatandaşı hem de Yunan vatandaşı olabilirsiniz.

Yunanistan’da Emlak Sahibi Olmak 

Yunanistan vatandaşı olmaya karar verdikten sonra araştırmaya başlayacağınız konuların başında Yunanistan’da bulunan evler gelecektir. Yunanistan’da hem modern konutlar hem de tarihi hissettiren butik müstakil evler mevcuttur. Her sokakta tarihin kokusu mevcut, sakin bir ortamı var. Yunanistan’da ev almak çok iyi bir fikir olabilir. Sizler de Yunanistan’da bir ev sahibi olmaya karar verirseniz zevkinize ve bütçenize uygun bir ev bakmanızı tavsiye ederiz.

Yorum yapılmamış

Atina Hakkında Bilgiler

Yunanistan’ın başkenti olan ve aynı zamanda ülkenin de en kalabalık şehri olan Atina 5 milyona yakın bir nüfusa sahiptir. Avrupa’nın 4. Büyük şehri olma unvanını taşıyan Atina gerek tarihi gerekse insanları ile son derece güzel bir şehirdir. Atina’da tarihteki ilk yerleşimler Neolitik Çağ’da başlıyor. Yüzyıllar boyunca çeşitli akınlara uğrayan şehir bugün dünyanın en önemli kültür hazinelerini de içerisinde barındırıyor. Günümüze ulaşan en görkemli tarihi yapı olan Acropolis Parthenon Tapınağı,tarihi dokusu,turkuaz plajları, geleneksel tavernaları ve de neşeli Yunan insanı birçok yatırımcının buraya olan ilgisini arttıran özellikler arasında bulunuyor.Üstelik Türkiye’den Atina’ya günde 8 uçuş olması da, yıl boyunca Türkler’in çok rahat ve sık ziyaret etmesine olanak tanıyor. İnsanlar genelde gezmek ya da birkaç günlüğüne dinlenmek için gittikleri Atina şehrine âşık olarak geri dönüyorlar. Fakat artık insanlar Atina’da yalnızca birkaç gün geçirip geri dönmek zorunda değiller. Atina satılık ev ilanları içerisinde farklı bütçelere uygun birçok ev bulunuyor.

Atina’da Ev Satın Alarak Yatırım Yapın

Dünya genelinde birçok yatırımcının ev almak için çaba sarf ettiği Atina’da evler insanların bütçelerine göre değişim gösteriyor. Aynı zamanda evlerin satın alma giderleri de farklı prosedürler gereği değişebiliyor. Avrupa topluluğu ülkelerinden birinin vatandaşı olmayan kişiler sınıra yakın olmadığı müddetçe Atina ve çevresinden ev satın alma hakkına sahipler. Bu evleri ister tatil amaçlı isterseniz de sürekli oturmak için kullanabilirsiniz. Atina ev satılık ilanları içerisinden kendi bütçenizi zorlamayacak bir evi seçerek bu evin alım işlemlerini hızlıca başlatabilirsiniz.

Atina’da Ev Alınca Oturma İzni De Alınır Mı?

Yunanistan hükümeti Atina’da ev ya da ticari mülk alan insanlara vatandaşlığa başvuru hakkını da beraberinde getiriyor. Yani Yunanistan kanunlarına göre ev satın almak isteyen insanlar bu işlemi yaptıktan sonra öncelikle oturma izni alıyor ve 7. senelerini doldurduktan sonra eğer gerekli şartları yerine getirirlerse ülke vatandaşlığına başvurabiliyorlar. Yunanistan’ın yabancılara emlak satın alma hakkı vermesi bu bakımdan son derece karlı yatırımların da ortaya çıkmasını sağlıyor. Kendi ülkesi dışında bir ülkede mülk sahibi olmak isteyen insanlar Atina gibi güzel bir şehirde rahatlıkla ev sahibi olabiliyor.

Atina’da Kimler Ev Alabiliyor?

Atina ev fiyatları son dönemde yaşanan bazı gelişmeler sonrasında düşme gösterdiğinden bu konuda yatırım yapmak isteyen insanların da ilgisinin buraya yönelmesini sağladı. Türkler de bu ev alabilen milletler arasında yer alıyor. Yunanistan hükümeti bu konuda herhangi bir şekilde kısıtlama getirmiyor. Fakat AB ülkesi vatandaşı olmayan insanlar için birkaç önemli prosedür bulunuyor. Bunun dışında herkes istediği satılık evi parasını ödeyerek sahip olma şansını elde ediyor. Atina’da ki evler arasında farklı mimari özellikler bulunuyor. Örneğin şehrin bir kısmında geleneksel mimariler hüküm sürerken belli kesimlerinde daha modern yapılara yer veriliyor. Bu durum da evlerin fiyatlarını etkileyen unsurlar arasındadır. Kişiler kendi zevklerine göre havuzlu bir villa ,işyeri ya da apartman dairesi satın alma şansına sahiptir.

Yorum yapılmamış

Midilli Adası

Midilli Adası Türkiye’ye yakınlığı açısından, tatil için en çok tercih edilen yerler arasındadır. Yunanistan’daki adalar içerisinde, yüzölçümü bakımından, üçüncü sırada gelmektedir. Mytilini, eski dönemlerde ün salmış başkenti olması sebebi ile, adının buradan geldiği bilinir ,diğer adı ise Lesvos’dur. Zeytin yetiştirilen bölgede, zeytinyağı üretimi de önemli ticari bir uğraş dalıdır. Midilli’ye girmek için, kapı vizesi denilen bir vizeye ihtiyaç duyulur. Pasaportu olanlar için, kapı vizesi yerine Schengen Vizesi yeterli görülür. Yeşil pasaport sahibi olanlar için, vize alımına da gerek duyulmaz. Midilli’ye ulaşım farklı şekillerde yapılır. Atina’dan uçak seferleri, Yunan vatandaşları tarafından tercih edilir. Türkiye’den araba ile gelmek isteyenler için, belli zamanlarda kalkan, arabalı vapur seferleri bulunur. Taş ve dar sokakları, tipik Ege havası yaratan taş binaları, bölgeye ayrı bir hava katar.Ayrica Yunanistan’ın milli içkisi olan uzo üretiminin de merkezidir ve dünyaca ünlü birçok uzo markası bu adadan çıkmıştır.

Midilli Adası’nın Öne Çıkan Mimari Özellikleri

Provingen ve neoklasik tarzda yapılan mimari yapıları, eskiden kalma taş evler bulunur. Geleneksel taş evlerde göze çarpan önemli detaylar, mermer iç yapılardır. Mermer merdivenler ve demir işçiliği sıklıkla görülür. Taş yapıların içerisinde, ferforje kullanımı oldukça yaygındır. Yapılan modern evlerde de geleneksel mimariden esintiler görülür. Aslına sadık kalınarak restore edilmiş binalar, adanın karakteristik özellikleridir.

Midilli Adası’nın Karakteristik Özellikleri

Midilli Adası’nın karakteristik özelliklerinin başında, eşsiz denizi ve tarihi yapıları gelir. İklimi yazları sıcak, kışları ılıktır. Yaz, kış rahatlıkla oturulabilecek ve yüzölçümü açısından, oldukça büyük bir adadır. Belli aylarda yapılan festivaller, şehre canlılık katar. Halk gösterisi, konserler, seminer ve sergiler, yaza hareket katan, kültür etkinlikleridir.

Midilli Adası’nda Ev Sahibi Olmak

Midilli Adası’nda ev sahibi olmak Türkler için ,Türkiye’ye yakınlığı dolayısı ile kanunen birçok engeller içermektedir.Yunanistan’da, Türkiye’ye yakın adalar ve yine sınıra yakın olan Dedeağaç’ta Türkler için mülk almak yasal prosedürler nedeniyle neredeyse imkansızdır.

Yorum yapılmamış

Yunan Adası Mikonos’dan Ev Almak

Yunanistan’a en ünlü adası olan Mikonos Kiklad Adalarına bağlıdır. Adada genel olarak Yunan Kiklad geleneksel mimarisi hâkimdir ve buradaki yaşam tarzı da tam bir Ege yaşam tarzıdır. Bölgenin yerel halkı Yunanca konuşuyor ve dini inanış olarak da Rum Ortodoks Hıristiyanlığı yaygındır. Denizi  kumsalları ve kosmopolit eğlence hayatı ile Mikonos son derece güzel bir adadır ve tatilcilerin sürekli uğrak yerleri arasındadır. Turistlerin en çok uğradığı destinasyonlardan biri olma özelliği taşıyan Mikonos burada kalıcı olarak yerleşmek isteyen insanlara da kucak açan bir adadır. Ev satın almak ya da emlak yatırımı yapmak isteyen insanlar için son derece popüler bir yerdir.

Mikanos’ta Ev Satın Almak

Ev satın almak herkesin hayali olan bir konudur. Alınacak olan ev deniz aşırı bir adada ise insanlar ev almak konusunda daha da istekli hale geliyorlar. Mikonos ev satın alarak yatırım yapmak isteyen insanlar arasında revaçta olan yerlerden biridir. Ancak Mikonos ev fiyatları yanında bu evleri satın alabilmenin farklı koşulları da bulunuyor.

Mikonos’ta Ev Nasıl Alınır?

Son dönemde Yunanistan Devletinin AB vatandaşı olmayan yabancıların emlak satın alması konusundaki yasakları kaldırması birçok yatırımcının buralara akın etmesini sağladı. Türkler de bu haklardan yararlanabilenler arasında bulunuyor. İstenilen Yunan adasında artık bir ev sahibi olmak hayal olmaktan çıkıyor. Gerekli prosedürler yerine getirildiğinde rahatlıkla Mikanos ev satılık ilanları içerisinden bir seçim yapabilir ve bütçenize uygun bir evi alabilirsiniz.

Mikonos Ev Alma Giderleri

Mikanos satılık evler arasından birine karar verdiyseniz bazı giderleri karşılamanız gerekiyor. Mülk satın alma sözleşmesi, avukat ücreti, noter ücreti, tapu geçiş vergisi, gayrimenkul acentesi ücreti gibi ücretleri de satın alma işlemini yapan kişiler karşılıyor. Mikanos evleri geleneksel mimaride olsa da oldukça rahat edilebilecek evlerdir. Farklı boyutlarda ve fiyatlarda satılan bu evlerde insanlar yalnızca tatil amaçlı kalmak zorunda değiller. Daimi olarak da bu adaya yerleşebilir ve kendi güzel mülklerinde hayatlarını devam ettirebilirler. Mikonos ev satın almak isteyen insanlar için en ideal Yunan adalarından biridir.

Yorum yapılmamış

Yunan Adası Santorini’den Ev Almak

Yunanistan’ın 200 km güneydoğusunda yer alan ve her sene binlerce turisti ağırlayan Santorini adası son derece etkileyici bir adadır. Bu ada da yaşam koşulları oldukça iyi olup insanlar denizin ve doğanın keyfini gönül rahatlığı ile sürebiliyorlar. Ege Denizi’nde bulunan Santorini adası aynı zamanda kalıcı yerleşime de açık bir adadır. Adanın sakinleri son derece cana yakın insanlar olup dışarıdan gelen insanlara karşı da oldukça hoşgörülü bir yapıya sahiptir.Volkanik yapıya sahip ada üzerinde bulunan mimari yapılar, geleneksel kiklad tarzında olup genelde beyaz boyalı evlerdir. Özellikle denizin ortasındaki volkan kraterine ,ki bu kratere Caldera adı verilmektedir, bakan taraftaki yapıların manzarası eşsizdir. Bir tatil mekânından çok daha fazlasını insanlara sunan Santorini adası buraya yerleşmek ,yaşam kurmak ya da yazlarını geçirmek isteyen insanlara her türlü olanağı veriyor.

 Santorini Adasında Ev Satın Alabilirsiniz

Artık yabancıların da ev satın alma hakkının doğması birçok yatırımcının dikkatlerini Santorini adasına çevirmesini sağladı. Bu adada ev satın almak artık sanıldığından daha kolay denilebilir. Santorini ev satılık ilanları çerçevesinde satışa çıkarılan evler oldukça uygun fiyatlarda satılıyor olup birçok insanın ev almasına uygun olanaklar sunuluyor. Yine de Santorini’nin Yunanistan’ın en pahalı adalarından biri olduğunu belirtmekte fayda var . Hemen her ev geleneksel mimarisini koruyor ve adanın doğallığını bozacak mimari yapılanmalara da izin verilmiyor. Böylece satın aldığınız ev ilerleyen zamanlarda kötü yapılaşma ve nüfuslanma nedeni ile değer kaybetmeyecektir.

 Santorini’de Ev Alınır Mı?

Yunanistan Devleti’nin artık tüm yabancılara adalarda ve Atina’da ev satın alma hakkı tanıması insanların bir ada evi satın alma imkânlarını da ortaya çıkardı. Santorini satılık evler arasında bahçeli ve havuzlu evler de satışa çıkarılıyor. Aynı zamanda daha küçük ve biraz daha minimize hayat sürmek isteyen insanlara da ev satışı yapılıyor.

 Santorini’de Neden Ev Almalısınız?

Santorini adasında ev satın almak için çok farklı neden sayılabilir. Öncelikle bu adada ev almak için en önemli nedeniniz adada Akdeniz ikliminin hüküm sürmesidir. Yani havası yaz turizmi için çok ideal olduğu gibi kış mevsiminde de bu adada hayat devam ediyor. Aynı zamanda Türkiye ile aynı saat dilimlerinde olan bir adadır. Bunun yanında temiz doğası ,volkanik toprağın lezzet verdiği ürünlerden oluşan mükemmel mutfağı ,dünyaca ünlü şarapları ve mavi denizi ile yaşamınızın en güzel yıllarını geçirebileceğiniz bir yerdir. Tüm bu nedenlerle birlikte Santorini ev fiyatları da oldukça ideal olduğundan yatırımcıların ilgisi tamamen bu adaya yönelik oluyor.