1 Yorum

Mykonos Hakkında Bilgiler ve Gezilecek Yerler

Yunanistan dendiğinde aklınıza gelen ilk şeylerden biri harika kumsalları, plajları, denizi ve gece hayatı ile adalarıdır. Meşhur Kiklad Adaları göz kamaştırıcı beyaz badanalı köyleri, altın kumsalları ve berrak masmavi sularının güzelliği ve büyüsü hakkında düşünmeniz için sadece bir başlangıçtır.  Santori, Mykonos, Siroz, Andıra, Koyunluca, Değirmenlik, İstendil, Yamurgi, Bara adalarını tümü Kiklad takım adaları olarak geçer.

Mykonos Ege’nin neredeyse ortasında bulunur ve Yunanistan’ın en gözde olan adalarından biridir.  Coğrafi olarak baktığımızda Kiklad Adalarının kuzey tarafında yer alır.  Özellikle gece hayatına meraklı genç nüfus Ibiza ,Malta gibi Mykonos adasında tatili bu sebepten dolayı tercih eder. Elbette eğlenceyi seven her yaş grubuna hitap ediyor. Özellikle yaz aylarında birçok yat ve seyahat gemileri Mykonos adasına yanaşıyor. Mykonos dünyanın her yerinden ziyaretçileri cezbeden en güzel adalarından biridir. Kumlu plajları, neredeyse 300 gün güneş ışığı, beyaz badanalı binaları, kristal mavisi denizi ile ünlüdür.

Mykonos Adasına gittiğinizde gezmek isteyeceğiniz birkaç yer hakkında sizi bilgilendirmek isteriz.

1.Küçük Venedik

 

Yunanistan’ın Mykonos kentinde ziyaret edilebilecek en iyi yerlerden biri Küçük Venedik’tir. 16. yüzyılda denizciler tarafından inşa edilen alan adeta küçük bir köy gibidir.  Büyüleyici evler, kafeler ve deniz kenarında yer alan zarif restoranları içinizdeki şairi, ressamı ya da yazarı ortaya çıkarabilecek muhteşemliktedir.

2.Kato Mili

Mykonos ‘ta gezilecek en iyi yerlerden bir diğeri Kato Mili veya Yunancadaki ismi ile “yel değirmenleri” olarak anılır.  16. yüzyılda Venedikliler tarafından inşa edilen, tahta ve saman kaplı Chora kasabasından tepeden denize bakan 16 tarihi yel değirmenini ziyaret etmeden dönmeyin. Venediklilerin rüzgârın gücünden nasıl yararlandığını öğrenmek için yel değirmenlerini ziyaret etmek ve panoramik şehir ve deniz manzarasının tadını çıkarmak için ideal yerlerden biridir. Bu deneyimi kesinlikle yaşamanızı öneririz.

3.Delos Adası

Apollo’nun doğum yeri olan Delos adasına ve Yunan efsanelerini yaşamanızı sağlayacak Artemis’e kısa bir yolculuk yapın. Edebiyat ve mimariyle ilgileniyorsanız, burası Mykonos’ta görülecek en iyi yerlerden biri. Mykonos’tan geçen feribotlarla Delos adasına ulaşabilirsiniz. Şimdi kuru bir göl olan Kutsal Liman’ı, Aslanların Terası, Cleopatra’nın Evi ve Dionysius’un Evi ( ikinci yüzyılda inşa edilmiş lüks bir evdir) Ziyarete açıktır.

4.Platis Gialos Plajı

Chora şehrinden taksi ile kısa sürede bu plaja ulaşabilirsiniz.  Aile dostu bir plajdır. Çok sayıda otel ve restoranla çevrili plaja ulaşım taksi teknelerle oldukça kolaydır.  Restoranlarda özellikle Yunan ve İtalyan yemeklerini tadabilirsiniz.

5.Panagia Paraportiani

Mykonos’ta gezilecek en iyi yerlerden biri olarak kabul edilir. Mykonos’taki tarihi dini yerlerden biri olan Panagia Paraportiani, Chora’nın Kastro mahallesinin girişindeki parıldayan sahil şeridinde yer almaktadır. Bu sahil kilisesinin badanalı duvarları, binanın sıra dışı inşası nedeniyle benzersiz bir mimari oluştururken, 14. yüzyılda birbiri üzerine inşa edilmiş beş küçük kilise görülebilir. Asimetrik şekil ve nadir görülen mimari stillerin deniz manzarası ile bir araya gelmesi, bu dini sitenin dünyadaki en çok fotoğraflanan yerlerden biri yapıyor ve kesinlikle Yunanistan’ın Mykonos kentinde ziyaret edilebilecek en gözde yerlerden biri olmasını sağlıyor.

6.Ano Mera

Evet, kum, deniz ve güneş seviyor olabilirsiniz ancak Ano Mera için bir istisna yapmalısınız.   16. yüzyıl civarında, Panagia Tourliani adlı Ano Mera köyünde bir manastır inşa edildi. Heykelli çan kenti ve mermer çeşmesi ile restore edilmiş bu manastır, gözde bir turistik mekândır. Manastırın içinde anıları görüntülemek ve geri getirmek için bir Bizans kalıntıları koleksiyonu vardır, etrafındaki dükkânlardan birkaç hediyelik eşya satın alabilirsiniz.

7.Elia Plajı

En uzun plaj olan Elia Plajı, Mykonos’ta ziyaret edilebilecek en iyi yerlerden biridir. Mykonos kentinden otobüs servisi ve Platis Gialos’tan tekne servisi ile erişilebilen bu plaj diğerlerine göre daha az kalabalıktır. Bu rahat plajda sevdiklerinizle kaliteli zaman geçirebilir, berrak mavi denizi seyrederek veya farklı su sporlarıyla uğraşarak vakit geçirebilirsiniz.. Ayrıca kıyı boyunca farklı restoranlar, barlar ve lüks oteller de mevcut.

8.Paradise Plajı

Dünya çapında popüler olan Paradise Beach, Mykonos’un en sevilen plajlarından biridir ve aynı zamanda Mykonos’ta ziyaret etmek için önemli sebeplerden biridir. Yunanistan’ın bu plajı adanın en büyük gece kulübüne ev sahipliği yapmaktadır. Kesintisiz plaj partileriyle tanınan, gün boyunca güneşin öptüğü kumsalın tadını çıkarın.

9.Rarity Galerisi

Mikonos’ta plajlardan başka görülecek yerler hakkında bilgi sahibi olmak ve farklı şeyler yapmak mı istiyorsunuz?  Çağdaş resim galerisi ilginizi çekerse;  dünyaca ünlü galeriyi ziyaret edin. Fotoğrafçılık ve diğer her türlü görsel sanat, burada her yıl düzenlenen ve düzenlenen beş kişisel sergiden birine katılabileceği bir alan bulmuştur.

Galeri açılış ve kapanış saatleri; 10: 00-12: 00

Adres: 20 – 22 Kalogera, Mykonos 84600, Yunanistan, Mykonos

10.Matoyianni Caddesi

Alışveriş olmadan hiçbir tatil bitmez, alışveriş için ünlü Matoyianni Caddesini ziyaret ettiğinizde Mykonos seyahatinizin tamamlamış olacaksız.   Tasarımcı mağazaları veya butikleri ile seçiminizi çok çeşitli aksesuarlardan, kıyafetlerden, el yapımı takılardan, el yapımı sandaletlerden satın alabilirsiniz. Tüm bu mağazalar gece geç saatlere kadar açık kalıyor ve şüphesiz Mykonos’ta ziyaret edilebilecek en iyi yerlerden biridir.

Yunanistan’da tatillin büyülü bir yanı vardır sizi eski çağlara götürür, bugüne getirir, lezzet ve zevkle buluşturur ve yaşadığınızı hissettirir.

Yorum yapın (1)