Yorum yapılmamış

Saklı Cennet Halkidiki Hakkında Bilgiler

Yunanistan’da Halkidiki’ye benzeyen plajlara sahip başka bir yer olmadığı söyleniyor.  Bölge sadece güzel plajlar ve berrak denizler sunmaz ayrıca Yunanistan’ın kuzey doğusunda, Makedonya bölgesinde bulunan Halkidiki, arkeolojik alanları, Athos Dağı manastırları, küçük geleneksel balıkçı köyleri ve yemyeşil bitki örtüsü sayesinde antik tarih, kültür ve el değmemiş doğanın mükemmel bir karışımıdır.

Selanik şehrine arabayla sadece 1 saat uzaklıkta bulunan Halkidiki bölgesi, bir Yunan tatilinden ve daha fazlasından isteyebileceğiniz her şeyi sunuyor!

Kassandra ile Athos Dağı arasındaki merkezi Halkidiki yarımadası, Sithonia, Yunancada Σιθωνία, Ege Denizi’ne uzanan ve büyüleyici körfezler, güzel plajlar ve göz alıcı köylerle çevrili harika bir toprak parçasıdır. Kristal koylarıyla bu dağlık manzara, romantik kaçamaklar, aile tatilleri ve biraz huzur arayanlar için idealdir. Sithonia yarımadasının gizli cenneti Yunanistan’daki en iyi plajlardan bazılarını ince beyaz kumsallar oluşturur ve küçük ve tanıdık oteller, kiralık daireler veya modern tatil yerlerinde mükemmel otel hizmetleri sunar.

Ayrıca bu yarımada da yerel gastronomi, dini gelenekler, insanların nezaket ve misafirperverliği, çok çeşitli aktiviteler, çamlardan gelen temiz hava ve rahatlatıcı aroması ile algılarınız ve beş duyunuz farklı işleyecektir.

Halkidiki yarımadası dünya doğasının dengesini koruduğumuzda oraya çıkan cennet görüntüsü gibidir.  Zümrüt yeşili kumsallara sahip koylar, heybetli dağlar ve eşsiz bir kültürel miras anıtı olan Athos Dağı’ndaki bin yıllık manastır topluluğunun yanı sıra çok farklı mekânlar keşfedeceğiniz ve doğa sporlarını bol yapabileceğiniz bir yerdir.

Yerel halkın söylediğine göre Büyük İskender bu topraklarda doğmuştur. Ve gücünü ve zekâsını buradaki gastromoni geleneğinden almıştır.  Belki efsane ancak Halkidiki ziyaretinizde efsaneler gerçekmiş algısına kapılabilirsiniz.

Halkidiki ve Festivaller

Popüler bir turizm merkezi olmasının yanı sıra Halkidiki, aynı zamanda tarımsal üretim ve gıda işleme endüstrisine sahiptir.

Halen, 550 kilometreye kadar uzanan şeridi ile etkileyici Holomontas ve Athon dağları olan 3 yarımada morfolojisi sayesinde, zeytinyağı ve sofralık zeytin, bal gibi mükemmel kalitede çeşitli tarım ürünleri üreten verimli bir alandır. Şaraplar ve alkollü içecekler (“tsipouro”), meyve ve sebzeler, süt ürünleri, balık ve et, reçeller ve marmelatlar tümünü inanılmaz lezzetli bulacaksınız.

Halkidiki’deki hemen her köy zenginlikleriyle zenginliklerini kutlar: bal için Nikiti’de, sardelye için Nea Moudania’da, zeytinyağı için Metaggitsi’de, mantarlar için Taksiarchis’te, ton balığı için Porto Koufo’da, midye için Olympiada’da, Raki (tsipouro)için Vrastama.  Halk bu kutlamalar ile Tanrı’ya kendilerini adamış Azizleri onurlandırır.

Halkidiki’nin ikinci yarımadası Sithonia, çamlarla kaplı ince bir kum şeridinin çarpıcı masmavi sularıyla buluştuğu Kavourotripes gibi harika plajlarıyla ünlüdür. Belediyenin idari merkezi olan Nikiti kasabasına 39km mesafede bulunan sahil bölgenin en popüler plajlarından biridir ve yaz aylarında oldukça meşgul olabilir. Ancak yüksek sezonda bile görülmeye değer. Eğer bu şenlik dönemine denk gelirseniz ziyafetler sırasında yerel halk, misafirlerine yöresel lezzetler ve şaraptan ikram eder.

Halkidiki ve Coğrafi Yapısı

Halkidiki’nin daha seyrek nüfuslu olması Yunan dağ köylerinin çoğunu saran melankoli izini yok eder. Kaldırım taşı döşeli sokakları, Makedon mimarisine özgü cumbalı pencereleri, ahşap balkonları ve renkli duvarları olan evleri ile köy ziyareti, Halkidiki’nin tarihinde daha önceki bir döneme geri dönme hissini verir.

Kalın kestane ağaçları, meşe ve çam ormanları, Halkidiki’nin merkezinde, tepesi 1.165m yüksekliğe kadar yükselen Holomondas Dağı’nın yamaçlarını örter. Başka yerlerde köknar ağaçları, tatil mevsiminde Noel ağacı olarak satılmak üzere yetiştirilir. Dağ, muhteşem yürüyüşler doğal bir ortamda bisiklet sürmek için idealdir.

Yorum yapın (0)