Yorum yapılmamış

Atina’da Mutlaka Görmeniz Gereken 10 Yer

Yunanistan’a bir yolculuk planlıyorsanız tüm ülkede görülmesi gereken tarihi zenginlikler ve harika plajlar var.  Ancak birkaç gününüz varsa mutlaka eski medeniyetlerde dünyanın merkezi olarak anılan Atina’yı ziyaret edin.

Yunanistan’ın en büyüleyici ve gizemli şehri olan Atina, geçmişte edebiyat, sanat ve felsefenin merkezi idi.  Sokrates ve Platon’un anavatanıdır.  Atina’nın tarihi, kentin inşasını tanrıça Athena’ya bağlayan bir efsane ile başlar. Yunan mitolojisinde Tanrıça Athena’yı temsil eder: bilgelik, medeniyet, strateji, sanat, beceri, adalet… Athena dünyayı barışçı bir hale getirmek için çaba gösteren bir tanrıçadır. Atina’nın tepesinde yer alan tapınak gerçekten sizi dünyanın merkezinde hissettirebilir.

Ancak Atina sadece tarih değil, efsanelerin yanı sıra  modernite, renkli kıyafetleri, tavernaları, gece kulüpleri ve açık hava tiyatroları ile sokak satıcıları ile gizemli bir şehirdir.

2004 Olimpiyatları ile daha da güzelleştirilen Atina sizi karşılamaya ve sizi tarihin içindeki büyülü caddelerinde maceraya bekliyor.

Atina’da kesinlikle kaçırmamanız gereken 10 şeyi görmeye hazır mısınız?

1. Atina Akropolis Müzesi

Atina’daki dikkatinizi hak eden ilk yer kesinlikle tüm şehre kayalık bir tepeden bakan Akropolis’tir. Güzel anıtlarıyla Akropol, evrensel medeniyet sembolü ve klasik ruhtur ve sizi hemen çekicilik ve gizem dolu bir atmosferde tutacaktır.

2. Atina Agorası

Agora’nın bir zamanlar Atinalılar için neyi temsil ettiğini anlamaya çalışmak için, sadece gözlerinizi kapatmanız ve hayal gücünüzden uzaklaşmanıza izin vermek zorundasınız: pazarın şaşkın seslerini ve filozofların isteklerini duymak zor olmayacak. Bu harabelerin arasında, Atina’nın ticari, siyasi ve idari kalbi attı. Birçok insan burada önemli siyasi kararlar almak ve iş yapmak için toplandı. Sadece agorada, 399’da. C. büyük filozof Sokrates gençliğe karşı yolsuzlukla suçlandığından ölüme mahkûm edildi. Bu nedenle burada sadece Sokrates’in davranışının anlam verdiği tarihi bir haksızlık yaşandı: Kendisini kurtarabilecek bir yol önerilmiş olmasına rağmen, filozof ancak cümlesine yasalara saygı göstermenin önemini göstererek hizmet etmek istedi.

3. Atina Ulusal Arkeoloji Müzesi

Atina Ulusal Arkeoloji Müzesi, koleksiyonlarının genişliği ve zenginliği açısından dünyanın en önemli 10 müzesi arasındadır. Yunanistan, bu büyüleyici ülkenin kökenini izleyen ve buralardan geçen tüm kültürlerin yolunu izleyen bu müzeyle gurur duyuyor. Atina Ulusal Arkeoloji Müzesi’ndeki tüm patrimanlar üç bölüme ayrılmıştır: zemin katında, heykellerin bölümü ve tarihin başında, Yunanistan tarihinin başlangıcının izlendiği tarihte, ikinci katta ise görkemli seramik koleksiyonudur.

4. Monastiraki

Monastiraki pazarı, tüm güzel antikaları, müzik aletleri, ayakkabıları, kullanılmış kıyafetleri, cep telefonları, aletleri, CD’leri, videoları ve hatta havyarı ile renk ve canlılık patlamasıdır. Kısacası Monastiraki’nin dar sokakları arasındaki her şey, aynı zamanda güzel kiliselerin ve keşfedilecek güzel anıtların hazine sandığı. Sokak sanatçıları, açık hava barları ve kafeleri ve sizinle pazarlık etmeye hazır satıcıları ile bu semtte yaşamın akışını takip edin.

5. Syntagma Meydanı

Syntagma Meydanı, buradan geçen harika tarihi olaylar düşünüldüğünde kentin kalbinin attığı yerdir. Parlemento binasının yer aldığı meydanda klasik yunan kıyafetler giymiş askerlerin nöbet değişim saatlerine denk gelebilirsiniz.

Yunanistan’daki siyasi ve sosyal gerilimlerin hayat bulduğu meydandır. Bugün bile bu meydanda dolaşırken bazı protestolara rastlamak mümkündür.

6. Plaka

Atina’nın yaşlı kadını: yaklaşık 7.000 yıl boyunca yaşayan ve kazılardan etkilenmeyen bir bölge.  Görünümünden dolayı Plaka, karakteristik mağazaları, Bizans sarayları ve kiliseleri, küçük caddelerin gizlediği anıtlar ve çok sayıda hediyelik eşya mağazası ve özel eşyaları ile kentin en turistik bölgelerinden biridir.  Atina’yı hissetmek istiyorsanız Plaka’nın sokakları yürümenizi önereceğimiz en uygun yerdir.

7. Ünlü Bit Pazarı

Plaka sınırında yer alan dünyaca ünlü bit  pazarında çok çeşitli mallara ulaşabilirsiniz. Sokak satıcılarının renkli tezgâhları eğlenceli bir alışveriş  yapmanıza yardımcı olabilir.  Bu bölgede ayrıca, iki önemli katedral bulunur. Mikri Metropoli ve Megali Metropoli  ve ayrıca Osmanlı döneminden kalan Tzistarakis camisi ziyaret edilebilir.

Ayrıca alışveriş noktaları hakkında size birkaç tüyo daha verelim. Atina’da alışveriş yapmak muhtemelen turistler için ana cazibe merkezlerinden biri değildir, ancak bu şehir her yere dağılmış ve sadece merkeze yoğunlaşmamış mağazalar, dükkânlar ve pazarlarla doludur. Zarif elbiseleri seviyorsanız, Glifada, Kifissià ve Kolonaki semtlerine gitmeniz gerekecek, burada çok sayıda lüks butik bulabilirsiniz, daha uygun fiyatlı alışveriş yapmayı tercih ediyorsanız, Pire sokakları ve semtleri arasındaki Platia alışveriş merkezlerine gidebilirsiniz. Maroussi, Kalithea ve Nea Ionia, rengarenk etnik kıyafetler arasında dolaşmak isteyen ve ucuz alışveriş isteyenler için Omonoia ve Odos Eolou idealdir.

8. Lycabettius Tepesi

Atina’yı ziyaret ettiğinizde bedava panoramik şehir turu için ziyaret etmeniz gereken noktalardan biridir. Yürüyerek ya da Finiküler ile kolayca ulaşabileceğiniz bir noktadadır. Akropolis, Lycabettius gibi  Aeropago, Filoppapo, Pnice, Muse, Nymphs tepeleri de Atina’ya kuşbakışı bir göz atmanın zevkini yaşatır.

Lycabettius bu kadar meşhur olmasının özelliği  şehrin en yüksek noktası olmasıdır.Tüm şehir 360 derece
izlenebilir.

9.Kolonaki

Kolonaki, Syntagma meydanına çok da uzak olmayan zarif bir yerleşim bölgesidir. Tepesinde Saint George’a adanmış bir şapel, bir tiyatro ve bir restoran vardır. Kolonaki, Atina’da marka alışverişi yapmak isteyenler,ünlü restorant,kafe ve barlarda vakit geçirmek isteyenler için de idealdir.

10.Atina’da Plajlar

Atina’da denizin de tadını çıkarmanız mümkündür.  Aracınız ile ulaşabileceğiniz yaklaşık 70 kilometre sahil şeridine sahiptir. Eski Atina limanına yakın Paleo Faliro yerli halk tarafından en çok tercih edilen plajlardan biridir.  Vouliagmeni, Glyfada, Alimos plajları da alternatif olarak tercih edilebilir.

Ve kesinlikle gidilmesi gereken iki plaj Varkiza ve Sounio beyaz kumsalları ve zümrüt rengi denizi ile sizleri  bekliyor.

Atina merkezden uzaklaştıkça elbette atmosfer farklılaşıyor.  Ancak her şekilde Atina’nın tarihi dokusu; belki topluma yerleşen alışkanlıklardan belki de mekanlara sinen enerjiden Yunan topraklarında olduğunuzu hissettiriyor.

Yorum yapın (0)